Książka dla dziecka to inwestycja w jego przyszłość.

Wszyscy wiemy, że powinniśmy czytać naszym dzieciom. Codziennie. Czemu zatem tego nie robimy? Jako powód na pierwszym miejscu z reguły rodzice podają brak czasu jednak inne czynniki też odgrywają tutaj rolę. Często nie mamy cierpliwości, często też sami nie czytamy a w naszym domu nie ma książek. Wolimy wybrać inny sposób spędzania wolnego czasu, narzekamy że dzieci nie chcą słuchać nie biorąc pod uwagę, że być może czytamy zbyt monotonnie i zwyczajnie dziecko szybko się nudzi. Trzeba pamiętać że książki powinny być dawane dzieciom od niemowlęctwa. Najpierw te miękkie, które maluch może wziąć do buzi albo trzymać podczas kąpieli. Później kartonowe z kolorowymi ilustracjami z których dziecko uczy się rozpoznawać przedmioty a następnie te, w których pojawią się pierwsze słowa. Wszystkie książki dla małego dziecka muszą się dobrze kończyć a ich czytaniu zawsze powinna towarzyszyć pełna akceptacji obecność rodzica. Wtedy mamy gwarancję, że rozbudzimy w dziecku radość z obcowania z książką.

Niektórzy powiedzą: przecież w dzisiejszym świecie książka nie jest dla naszych dzieci ani jedynym źródłem informacji, ani głównym źródłem rozrywki. Dlaczego zatem rodzicom powinno zależeć by ich dzieci czytały? Psycholodzy zajmujący się rozwojem dziecka podkreślają, że czytanie wyraźnie wpływa na aktywizację tzw. obszarów kompetencyjnych a mianowicie komunikacji, odpoczynku, koncentracji, inteligencji emocjonalnej oraz emocji.
Czytanie rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Bogaty język pozwala lepiej wyrażać własne zdanie oraz werbalizować uczucia oraz potrzeby.

Poprzez dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych i wyciąganie własnych wniosków kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia, co jest niezbędnym elementem właściwego funkcjonowania społecznego. Dla dzieci, które mają problemy z osiąganiem stanu relaksu, czy wyciszenia, dla dzieci tzw. „przestymulowanych / przebodźcowanych” samodzielne czytanie zapewnia chwilę oddechu i ciszę, której obecnie dzieci nie mają zbyt wiele. Samodzielne czytanie uczy cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu. Kształtuje postawę refleksji nad tym co się robi tu i teraz.

Treść książki często staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy. Książka pomaga zmierzyć się z często trudnymi emocjami, których dziecko doświadcza co jest bardzo istotne w przypadku dzieci z tzw. trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym.

Zatem nie ma wątpliwości, że czytanie jest niezbędne dla rozwoju naszym dzieci. Zwrócić jednak należy uwagę, że wartość estetyczna i merytoryczna książek przeznaczonych dla małego czytelnika jest bardzo istotna. Firma Proinwest, która jest częścią szeroko pojmowanego rynku wydawniczego rozumie tę kwestię i dlatego też staramy się by książki, które kierujemy do procesu produkcji, sprzedaży i dystrybucji spełniały powyższe wymogi.

Zapraszając do korzystania z naszej oferty namawiamy Państwa do wspólnych działań by dzieci polubiły i ceniły książki. Jeśli oczekujemy od dzieci, że będą czytały, musimy sami coś zrobić w tym kierunku.