Jak wygląda czytelnictwo w Polsce? Niezbyt ciekawie. Zaledwie 37% dorosłych obywateli naszego kraju przeczytało jedną książkę w ciągu ostatniego roku podczas gdy np. w Szwecji aż 90% społeczeństwa z czego 65 % czyta pięć lub więcej książek.

Dlaczego tak się dzieje? Bo książki są drogie odpowie prawie każdy ale czy rzeczywiście jest tak naprawdę? Korzystanie z bibliotek nic nie kosztuje a w Polsce tylko 25% czytelników deklaruje że odwiedziło bibliotekę w ostatnim roku (dla porównania w Szwecji odsetek ten wynosi 75%). Czyżby Nam się zwyczajnie nie chciało czytać? Być może jednak nie należy zapominać, że liczy się również jakość. Aby znaleźć dobrą, wartościową książkę należy się dobrze postarać, gdyż z reguły sprzedają się książki tylko dobrze wypromowane, a to jak wiadomo kosztuje. Lepiej sprzedaje się sam marketing niż treść. Dlatego też Państwo stara się wpierać tytuły niszowe, wspiera również biblioteki (zwłaszcza te w mniejszych miejscowościach). Rozważane jest obecnie wprowadzenie jednolitej ceny książki. Miałaby ona obowiązywać przez cały pierwszy rok od ukazania się na rynku. Taki ruch miałby jednocześnie wspomóc małe księgarnie, którym trudno jest obecnie konkurować z monopolistami na rynku (np. Empik).

Firma Proinwest od wielu lat stawia na jakość merytoryczną i wizualną swoich książkowych produktów wiedząc, że to właśnie dobra książka jest wartością samą w sobie i zawsze znajdzie godnego siebie czytelnika. A zatem cytując Maksyma Gorkiego:

Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka.”