Wprawdzie 26 maja nie jest to święto narodowe i nie jest to ustawowo dzień wolny od pracy, jednak jest jednym z ulubionych świąt naszych rodaków. W ten dzień wszystkie mamy są obdarowywane kwiatami, czekoladkami i mocą życzeń od swoich mało oraz pełnoletnich dzieci.

Dzień Matki nie jest świętem czasów nowożytnych bowiem jego geneza zaczyna się już w czasach antycznych. Rzymianie otaczali kultem boginie – matki traktowane jako symbole płodności i urodzaju a Grecy wraz z nastaniem wiosny składano ofiary bogini Rei, mitologicznej matce wszechświata i wszystkich bóstw. Niektóre ze starożytnych obchodów funkcjonują do dnia dzisiejszego jak np. obchodzone w Indiach święto Durgapudźa – obchody ku czci bogini Durgi.

W wieku XVII w Anglii oraz Szkocji obchodzono święto „Niedziela u matki” które przypadało w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Był to dzień wolny od pracy a córki w ramach prezentu jechały na jeden dzień do swoich mam i piekły dla nich tzw. „matczyne ciasto” otrzymując od nich tym samym błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do wieku XX. W Stanach Zjednoczonych w 1858 roku Anna Marie Jarvis rozpoczęła kampanię na rzecz Dnia Matczynej Pracy. Konsekwencją tego w 1905 roku uznano Dzień Matki jako święto a w 1914 roku Kongres USA ustanowił ten dzień świętem narodowym.

W Republice Południowej Afryki Dzień Matki obchodzi się również w maju. Tego dnia dzieci ubierane są lub same zakładają ubrania w kolorach czerwonym i różowym. W Niemczech mamy również świętują swój dzień w maju, Norwegowie składają życzenia swym rodzicielkom w lutym. natomiast w naszych wschodnich sąsiadów – Rosjan – Dzień Matki przypada w listopadzie.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1914 roku w Krakowie. Tradycją jest, że życzeniom składanym matkom tego dnia towarzyszą prezenty i podarunki. Z reguły najczęściej wybierane są kwiaty, słodycze, kosmetyki (zwłaszcza perfumy) i oczywiście książki. Te ostatnie firma Proinwest ma w swojej ofercie a zatem zapraszamy do zapoznania się i dokonania wyboru. Pamiętajmy, że prezent dla Mamy nie musi być drogi, najważniejsze aby był trafiony!

źródla: mothersdaycentral.com, legacyproject.org, historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com