Wprawdzie 1 dzień czerwca kojarzy się Polakom od razu ze świętem najmłodszych jednak trzeba pamiętać, że nie we wszystkich krajach Dzień Dziecka obchodzony jest tego dnia.

Najwcześniej święto to pojawia się w chińskim kalendarzu bo w roku 1926, w niedalekiej Japonii funkcjonuje od roku 1948 natomiast Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiło ustanowić je w roku 1954.

We Francji i Włoszech Międzynarodowy Dzień Dziecka przypada na datę 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Wtedy to obchodzony jest tzw. Dzień Rodziny. Dzieci otrzymują nie tylko prezenty, lecz koronę króla lub królowej oraz ciasto zawierające wróżbę. W Turcji dzieci mają swoje święto w dzień Święta Niepodległości czyli 23 kwietnia. W tym dniu podobnie jak w Polsce dzieci zasiadają w ławach parlamentu.

Paragwaj również obchodzi to święto wraz z wydarzeniem historycznym, jakim jest rocznica jednej z bitew wojny paragwajskiej w 16 sierpnia roku 1869, w trakcie której zginęło kilkadziesiąt tysięcy młodych obywateli tego państwa. Często data oraz forma obchodów dnia dziecka wynika z historii danego kraju oraz jego kręgu kulturowego. W Japonii np. obchody święta zwanego Kodomo-no hi wywodzą się z majowego (5 maja) święta chłopców Tango-no Sekku. Rodzice przygotowują latawce w kształcie karpia i wywieszają je wysoko na masztach przed domami. Karp w japońskiej symbolice oznacza siłę, odwagę i determinację i przeradza się w smoka, który z kolei utożsamiany jest z dobrem. Małe Japonki obchodzą swe święto 3 marca podczas tzw. Festiwalu Dziewcząt, lub inaczej Festiwalu Lalek. Rodzice modlą się za ich zdrowie i szczęście a lalki ubierane są w tradycyjne japońskie stroje.

W Meksyku Dniem Dziecka jest 30 kwietnia. Tego dnia wszystkie lekcje w szkołach są odwołane a nauczyciele organizują dla dzieciaków gry i zabawy. W tym wypadku prezenty od rodziców pojawiają się jedynie sporadycznie. W naszym kraju natomiast prezenty otrzymywane od rodziców i dziadków są jedną z najważniejszych form obchodów tego święta. Królują zabawki oraz książki, które są bardzo chętnie kupowane są nie tylko przez rodziców, ale coraz częściej wybierane przez same dzieci. I nic w tym dziwnego gdyż obecnie rynek literatury dziecięcej jest bardzo bogaty i różnorodny, spełniający oczekiwania i wymagania młodego czytelnika nie tracąc przy tym walorów edukacyjnych. Proinwest Katowice ma w swej ofercie książki przeznaczone dla naszych milusińskich dlatego też zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Uśmiech pociechy gwarantowany a przecież właśnie o to chodzi w Międzynarodowym Dniu Dziecka, gdyż to czas szczęścia i zabawy zarówno najmłodszych jak i trochę starszych dzieci.

źródło:zrp-e.com, kidsgen.com, wikipedia.org, historia.org.pl