Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania to największy festiwal czytelniczy, którego organizatorem jest organizacja pozarządowa. Fundacja „Kultura nie boli” już od kilku lat tworzy go sama wraz z partnerami tj. Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, British Council, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu I Porozumienia. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku goszcząc ponad dziewięćdziesięciu gości z całego świata min. Elif Safak, Asa Larsson, Peter Kerr. Jej hasłem przewodnim było zdanie „Papier nie umiera nigdy” stanowiące przesłanie co do przyszłości literatury i wiarę w przetrwanie książek w formie jaką wszyscy dobrze znamy (papierowej). Wtedy w ramach festiwalu ustanowiono Rekord Świata w czytaniu na świeżym powietrzu. Minęło kilka lat i pomimo, iż jest to najmłodsze literackie wydarzenie o charakterze międzynarodowym przyciąga corocznie ponad 10 tys. Uczestników.

W tym roku festiwal odbywa się w dniach 22-24 czerwca w warszawie a towarzyszy mu hasło

” Ekspedycja. Zapomnij o granicach!”. Jak mówią organizatorzy to duch ekspedycji właśnie przeniknie cały festiwal, motywując do podjęcia nowych wyzwań i odwagi w działaniach. Niekiedy w życiu jesteśmy wycofani i niepewni swoich kroków. Wolimy zachować się asekuracyjnie. Literatura daje nam możliwość rozpoczęcia dowolnej wyprawy bez względu na konsekwencje czy nasze przyzwyczajenia i schematy. Z książką można odkrywać nie tylko nowe części świata w sensie dosłownym. Można bez problemu odbyć podróż w głąb siebie.

Jak podkreślają organizatorki Big Book Festival zapewni same mocne emocje i wrażenia: zadziwienie, wzruszenie, beztroskę, zachwyt i tytułową ekscytację.

Swój udział zapowiedziało wielu wspaniałych autorów. Będą to min. EVE AINSWORTH, CLÉMENTINE BEAUVAIS, SIGRIÐUR HAGALIN BJÖRNSDÓTTIR, KARIN BOJS, ANTONIO MUÑOZ MOLINA. Z polskich twórców pojawią się JOANNA BATOR, NATALIA FIEDORCZUK, JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI, MARIAN PILOT, ZYTA RUDZKA. Sam festiwal to nie tylko rozmowy z pisarzami. To także happeningi, debaty, wykłady, spektakl literacki.

Przewidziano również serię spotkań poświęconym relacji człowieka i natury. Spotkania będą się odbywały na specjalnie stworzonej z tego tytułu łące. Po raz pierwszy odbędą się tzw. „koncerty czytane”, podczas których artyści będą czytać słynne dzieła literackie. Zaplanowano także wydarzenia dedykowane dzieciom i warsztaty dla młodzieży a dla wszystkich bez względu na wiek odbędzie się trening czytania w zdrowych pozycjach czyli „Joga z książką”.

Festiwal odbędzie się w Arenie Wspinaczkowej przy ul. Merliniego 2. w Warszawie.

Dla zainteresowanych pełny program Big Book Festivalu (22-24 czerwca 2018) dostępny jest na stronie na http://bigbookfestival.pl/.