Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali uniwersalny test czytania ze zrozumieniem, którego rekordzistą do tej pory był człowiek. Do tej pory gdyż zaledwie kilka dni temu sztuczna inteligencja poprawiła ustanowiony przez człowieka rekord.

Test Stanforda bazuje na około 500 artykułach pochodzących z Wikipedii. To na ich podstawie opracowano pytania, na które zdający test muszą udzielić precyzyjnych odpowiedzi. Do tego potrzeba nie tylko przyswojenia ogromnej ilości danych lecz również jeśli nie przede wszystkim udzielania precyzyjnych odpowiedzi w języku naturalnym.

Rekord naszego – ludzkiego gatunku wynosi 82,304. Sieć neuronowa stworzona przez koncern Alibaba osiągnęła wynik 82,440 a już dzień później analogiczna sieć neuronowa, którą opracował Microsoft pobiła rekord z notą 82,650.

A zatem sztuczna inteligencja prześcignęła człowieka w czytaniu ze zrozumieniem. Co to oznacza w praktyce? Że systemy oparte o powyższe algorytmy są w stanie odpowiadać na zadane przez ludzi pytania gdy tylko udostępnimy im źródło informacji (książkę, podręcznik czy inną publikację). Tego typu technologie będą zapewne wykorzystywane w gałęziach gospodarki związanej z obsługą klienta gdzie mogą stać się panaceum na duże zapotrzebowanie na ludzkich pracowników w tym sektorze.

Czy zatem możemy mówić o pełnej przewadze maszyn nad ludźmi z tym zakresie? Na obecną chwilę nie gdyż sieci neuronowe nie potrafią bowiem tak jak człowiek wnioskować na podstawie przeczytanych treści, lecz co będzie za rok czy dwa tego nie wiemy.

Z pewnością już teraz warto docenić nasze umiejętności związane z czytaniem oraz przyswajaniem informacji tą drogą oraz źródło informacji oraz wiedzy o świecie jakim są książki.

Oczywiście jeśli szukają Państwo wartościowych merytorycznie książek czy publikacji zapraszamy do kontaktu z biurem obsługi klienta Proinwest Katowice, gdyż posiadamy takie w swej ofercie.