Warszawskie Targi Książki to największe tego typu wydarzenie w Polsce, które w ubiegłorocznej edycji odwiedziło ponad 75 tys. osób. W tym roku swój udział zapowiedziało 800 wystawców oraz 1000 autorów i twórców z całego świata.

Tematem przewodnim targów jest 100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Wraz z Muzeum Niepodległości i Ośrodkiem KARTA opracowano specjalną dziecięcą strefę z warsztatami, spotkaniami, spektaklami o tematyce patriotycznej. Odbędą się również spotkania z pisarzami Wiesławem Myśliwskim i prof. Jerzym Bralczykiem w ramach dyskusji o przemianach jakie zaszły w Polsce w ostatnim stuleciu.

Specjalnym partnerem tegorocznych targów jest Francja stąd też możliwe będzie spotkanie z Jean-Francisem Colosimo, religioznawcą oraz historykiem autorem książki „Zbędni ludzie. Przekleństwo chrześcijan Bliskiego Wschodu”, czy też Michaelem Eltchaninoff, filozofem, którego książka”Co ma Putin w głowie?”spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony czytelników na całym świecie.

Gościem specjalnym Warszawskich Targów Książki będzie turecki laureat literackiego Nobla z 2006 r. Orhan Pamuk jak i hiszpański pisarz Fernando Aramburu, autor „Patrii”, która stała się jedną z najważniejszych i najszerzej komentowanych książek ostatniej dekady. Oczywiście nie zabraknie też polskich pisarzy i autorów. Wydarzenie gościć będą min. Agata Tuszyńska, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch , Adam Zagajewski, Tomas Venclova, Eustachy Rylski, Artur Domosławski, Zygmunt Miłoszewski, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk, Adam Wajrak, Sylwia Chutnik, Natalia Fiedorczuk, Cezary Łazarewicz, Paweł Smoleński, Jacek Hugo-Bader, Artur Domosławski, czy wspomniany wyżej prof. Jerzy Bralczyk.

Nowością na tegorocznych targach będą nowe strefy tematyczne poświęcone literaturze kryminalnej i fantastycznej, a także popkulturze i tematyce górskiej gdzie wśród gości znajdą się min. Anna Czerwińska himalaistka, autorka autobiografii wandy Rutkiewicz czy też słynny himalaista Denis Urubko.

Dniem Reportażu jak zwykle będzie sobota, gdzie czytelnicy będą mogli się spotkać z autorami nominowanymi w tym roku do Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Laureat tej nagrody zostanie wybrany ostatniego dnia targów. Przewidziano też specjalny program warszawski, w ramach którego zaplanowano spotkania z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej m.st Warszawy.

Na targach ogłoszone zostaną nominacje do nagród literackich takich jak Nike, GRYFIA, Nagrody IKAR, Nagrody za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Bibliotekarz Roku i Mistrz Promocji Czytelnictwa, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną oraz Najpiękniejszej Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

W ramach akcji „Książka za Książkę” wszyscy czytelnicy będą mogli przekazać przeczytane już książki ze swoich zbiorów na rzecz Biblioteki Narodowej. Z kolei akcja „Z półki na półkę” umożliwi wymianę książek z innymi czytelnikami oraz wejście tą drogą w posiadanie ciekawych nowości wydawniczych.

Jako przedstawiciele firmy Proinwest Katowice też tam będziemy a zatem do zobaczenia!