W dniach 10-12 listopada Katowice stały się polską stolicą książki a to za sprawą trzeciej już edycji Śląskich Targów Książki. W tym roku liczba odwiedzających przekroczyła 34 tysiące co zdaje się zaprzeczać polskiemu kryzysowi czytelnictwa. Gościem honorowym tegorocznych targów książki były Węgry co zaowocowało min. spotkaniami literackimi z twórcami György Szöllösi, autorem książki „Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier” i węgierskim poetą István Kemény.

Katowice jako miasto było współgospodarzem tego wydarzenia i stworzyło dla mieszkańców Śląska możliwość nie tylko zakupu najnowszych propozycji wydawniczych lecz również okazję do spotkań ze znanymi pisarzami. W tym roku byli to min. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Ryszard Koziołek, prof. Tadeusz Sławek, ks. Adam Boniecki, Jakub Żulczyk, Jacek Hugo-Bader, Jakub Małecki, Sylwia Chutnik, Krzysztof Siwczyk.

Spośród śląskich autorów, obecni byli m.in.: Paweł Czado, Barbara Szmatloch, Bernadeta Prandzioch, Marta Fox, Andrzej Żak, Romek Pawlak,, Gabriela Kańtor, Marta Matyszczak, Augusta Docher.

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych czytelników takich jak wspólne czytanie bajek (Fundacja Miasto Słów) czy Ostry Dyżur literacki organizowany przez portal czasdzieci.pl.

Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja wymiany książek przygotowaną przez Śląskich Blogerów Książkowych. Każdy czytelnik, który posiadał książkę wydaną w latach 2005 – 2017, mógł wziąć udział w akcji i wymienić „książkę za książkę”, wybierając spośród dostępnych na stoisku tytułów. W ten sposób nowego właściciela znalazło ponad 2700 (!) książek czym udało się pobić zeszłoroczny wynik akcji.

Już teraz z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną edycję ciesząc się ze Śląskie Targi książki na stałe zagościły do kalendarza imprez kulturalnych Katowic.