Obchodzone jest w naszym kraju od roku 1965 roku choć po raz pierwszy zaistniało 19 czerwca 1910 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki w stanie Waszyngton. Pomysłodawczynią tego dnia była Sonora Smart Dodd. Jako córka weterana wojennego, Wiliama Smarta który samotnie wychował ją wraz z piątką młodszego rodzeństwa, stwierdziła że warto ustanowić taki dzień, jako formę zasług wszystkich ojców. Sonora zaproponowała datę obchodów 5 czerwca – datę urodzin jej ojca, lecz radni miasta postanowili, że będzie to trzecia niedziela czerwca 1966 r. prezydent Lyndon B. Johnson oficjalnie ustanowił Dzień Ojca świętem państwowym Z początku święto odbywało się tylko lokalnie i przez kilkadziesiąt następnych lat nie dorównało popularnością Dniu Matki. . Dzień Ojca stał się świętem państwowym w roku 1966 a w latach siedemdziesiątych XX wieku prezydent USA Nixon oficjalnie ustanowił datę jego obchodów (3cia niedziela czerwca)..

W krajach europejskich Dzień Ojca obchodzony jest w rożnych terminach. I tak w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech jest to 19 marca (dzień świętego Józefa patrona rodziny). W Niemczech Dzień Ojca przypada na dzień Wniebowstąpienia Pańskiego i w gruncie rzeczy jest świętem określanym Dniem Mężczyzn. Na Litwie ojcowie mają swój dzień w pierwszą niedzielę czerwca, natomiast w Austrii jest to druga niedziela czerwca. Turcja oddaje hołd ojcom również w czerwcu. Obchody w krajach skandynawskich przypadają w połowie listopada a w Wielkiej Brytanii jest to święto ruchome.

Pomimo faktu, że Dzień Ojca nie jest tak popularny jak Dzień Matki warto o nim pamiętać, gdyż to właśnie prawidłowa i pełna więź z ojcem pozwala dziecku w pełni ukształtować swój charakter. To ojciec stawia granice i symbolicznie „wyprowadza dziecko w świat” zabierając je spod skrzydeł matki. Ojciec daje stabilne podstawy funkcjonowania w dalszym życiu, wzorzec z którego korzystamy będąc dorosłymi.

Wszystkim ojcom firma Proinwest życzy zatem w dniu ich święta wszystkiego co najlepsze a przede wszystkim życzeń od dzieci (tych małych i tych już pełnoletnich). A co na prezent dla taty? Oczywiście ponadczasowo: książki!